Laimės kiemas: „kokybiškas poilsis stovykloje – svarbi jūsų vaiko vasaros dalis“

Vasara – poilsio ir malonumų metas, kai mūsų vaikai gali ilsėtis nuo  mokslo, pasisemti įspūdžių ir patirčių visiems ateinantiems metams. Daugelis tėvelių dirba, tad tenka sukti galvą, kuo užimti mokyklinio amžiaus vaikus, kad jie ir pailsėtų, ir teigiamų patirčių įgytų. Į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį rinkdamiesi stovyklą savo vaikams pasakoja stovyklų „Laimės kiemas“ vadovės Irma Beliauskienė ir Ugnė Balčiūnienė.

Ilsėtis nuo žinių ir ugdyti kompetencijas

 

Kad ir kaip maga vaikų laisvalaikį papildyti mokymosi elementais, vasaros metu leiskite vaikams pailsėti nuo žinių. Vietoje to – orientuokitės į kompetencijų ugdymą. Į šiuos dalykus verta atsižvelgti ir renkantis vaikui stovyklą: nepamirškite, kad vasaros (rudens, žiemos) stovykla – tai ne mokykla, o atostogos – laikas, kuris skirtas tam, kad vaikai pailsėtų, gerai praleistų laiką ir su nauju įkvėpimu kibtų į jų laukiančius mokslus ir kasdienę rutiną. Juk ir jūs, suaugusieji, nenorėtumėte mokytis per savo atostogas, kurių taip ilgai laukėte. 

 

Tuo tarpu kompetencijos ugdomos nepastebimai, per patyrimą – tam tinka pačios įvairiausios veiklos, tokios kaip: sportas, pokalbiai, žaidimai, žygiai, draugystė ir bendravimas. Visų šių veiklų metu ugdomos pagrindinės – komunikavimo, pažinimo, socialinė, iniciatyvumo ir kūrybingumo bei asmeninė – kompetencijos, kurios pravers vaikui visur – taip pat ir grįžus į mokyklos suolą.

 

Stovyklose „Laimės kiemas“ vaikai ne tik smagiai ir kokybiškai praleidžia laiką – kartu jie yra ugdomi per patyrimą, mokomi bendrauti ir susitarti. Natūralus prigimtinis smalsumas skatinamas žaidžiant orientacinius žaidimus miške, ieškant paslėpto lobio. Pasitikėjimas savimi, mokymasis priimti iššūkius bei juos įveikti tobulėja sportinių veiklų metu, gamtos pažinimas – einant į žygius ar išvykose. Bendravimo kompetencijos ugdomos komandinių užduočių, vakarinių pokalbių prie laužo, dienos refleksijų metu. Tuo tarpu kūrybinių dirbtuvių metu, skatinamas pasitikėjimas savo kūrybinėmis galiomis, suteikiama saviraiškos laisvė. Galiausiai viena pamatinių – asmeninė – kompetencija (ją sudaro savęs pažinimas ir pajautimas) plečiama per emocinius žaidimus ir patyrimines veiklas. Jų metu vaikai mokomi dėmesį iš išorės nukreipti į savo vidų, klausiant: ką aš jaučiu ir kaip jaučiuosi? Kaip aš matau save? Kaip mane mato aplinkiniai?

 

Svarbu veiklų įvairovė

 

Mūsų nuomone, stovykla turi apimti kuo daugiau įvairesnių veiklų. Augindamos savo vaikus pastebime, kad būnant, pvz., tik sporto stovykloje, jau trečią dieną darosi nuobodu ir jaučiamas fizinis nuovargis. Kūrybinės dirbtuvės – puikus pasirinkimas, tačiau jei jos vykdomos diena iš dienos nekeičiant jų su kitomis veiklomis – jos taip pat praras savo žavesį. Juk ir mums, suaugusiems, patraukliausios „subalansuotos“ atostogos: truputis sporto, truputis pagulinėjimo ir poilsio, kažkiek pramogų, žiupsnelis ekskursijų ir štai – jaučiamės prasmingai pailsėję.

 

Ką reikėtų žinoti apie dienotvarkę?

 

Dar vienas svarbus aspektas renkantis stovyklą – jos dienotvarkė. Jei dienotvarkė pernelyg intensyvi, o vaikai bus perkrauti veiklomis, tai jie greitai pavargs, išryškės susierzinimas ir nepasitenkinimas. Kartu stovyklos vadovams kils iššūkių su vaikų grupės, jų tarpusavio konfliktų suvaldymu – tuomet ir jūs greičiausiai sulauksite savo atžalų skambučių – jie skųsis, kad stovykla jiems nepatinka ir pan. Tačiau kai vaikai turi per daug laisvo laiko, jie ima nuobodžiauti. Tuomet arba sulenda į telefonų ekranus, arba, vėlgi, bando išsikrauti dūkdami ir triukšmaudami. Vaikai pailsi greitai, tad poilsiui užtenka maždaug dviejų valandų per dieną – tiek laiko pakanka ir pabendrauti su draugais, ir pažaisti ar tiesiog atsipūsti. Kitas laikas turėtų būti užimtas įvairiomis veiklomis, kurios keistų viena kitą. Tiesa, ne ką mažiau svarbus dienotvarkės aspektas – reguliarus, gerai subalansuotas maitinimasis. Tačiau juo daugelis stovyklų organizatorių geba tinkamai pasirūpinti, ko nepasakytume apie likusią programą.

 

Profesionalios stovyklos kriterijai

 

Pabandykime apibendrinti, kokie profesionalios stovyklos kriterijai? Visų pirma – tai vadovai – bent dalis žmonių, dirbančių su jūsų vaikais turi būti įgiję tinkamą išsilavinimą arba baigę reikiamus kursus. Šie žmonės į pagalbą gali pasitelkti įvairių kūrybinių ar žaidybinių veiklų vedėjus, animatorius, kartais – net menininkus. Tačiau pagrindinis stovyklos vadovas turėtų išmanyti vaikų psichologiją, žinoti, kaip valdyti jų grupę ir spręsti kylančius tarpusavio bendravimo konfliktus.

 

Jei išleidžiant vaiką į stovyklą jums nebuvo pasiūlyta pasirašyti sutartį – turėtumėte gerai susimąstyti, ar tikrai susidūrėte su profesionalais. Sutartyje paprastai apibrėžiama ne tik stovyklos kaina, bet ir stovyklos organizatorių įsipareigojimai bei jos dalyvių pareigos. Labai svarbu, kad būtų aiškiai įvardinta, ar jūsų vaikas stovyklavimo laikotarpiu yra apdraustas. O gal tuo turite pasirūpinti jūs patys.

 

Jau buvome užsiminę apie maisto ir su tėvais suderinto meniu svarbą. Tikri stovyklų profesionalai visuomet pasiteiraus, ar jūsų vaikas neturi alergijų. O gal dėl kitų priežasčių ar ligų jam reikia iš anksto suderinto meniu.

 

Ne ką mažiau svarbu grupių esančių vienoje stovyklos pamainoje dydis. Dažnai pastebime, kad stovyklų grupės būna per didelės arba joms trūksta vadovų. Idealiu atveju turėtų būti ne mažiau kaip 2 vadovai, kurie prižiūri 15 – 20 vaikų. Jei radote stovyklą, kurioje bus virš 30 stovyklautojų ir vienas vadovas – bėkite nuo tokios kuo toliau: juk kalbame ne tik apie gerai ar blogai praleistą laiką, kalbame apie saugumą, o gal net jūsų vaiko sveikatą.

 

Na ir, galiausiai, visada pasidomėkite kokiomis sąlygomis stovyklaus jūsų atžala. Nesvarbu, ar tai būtų miesto centre, patalpose įsikūrusi stovykla, ar lauke, o gal miške esanti – lauko stovykla, gyvenimo sąlygos jose turi būti saugios ir higieniškos. Visuomet verta aplankyti stovyklos teritoriją dar prieš pasirašant sutartį ar bent jau organizatorių paprašyti nuotraukų, pasidomėti atsiliepimais socialiniuose tinkluose. 

 

Stovyklos „Laimė kiemas“ atitinka visus aukščiau išvardintus kriterijus. Laukiame jūsų vaikų pas mus – tegul ši vasara jiems būna kupina įspūdžių, o į naujus mokslo metus teįžengia pailsėję, išsiugdę naujas  ar patobulinę turėtas kompetencijas.

© 2023 Visos teisės saugomos